Kaçırmamanız gereken geçen haftanın en önemli 10 haberi
Arama
Genel

Kaçırmamanız gereken geçen haftanın en önemli 10 haberi

samsung-galaxy-s4-logoİnternet sektörü açısından yoğun geçen bir haftayı geride bıraktık. Türkiye’deki internet kullanıcıları ve e-ticaret pazarı açısından önemli verilerin paylaşılmasının yanı sıra akıllı telefon pazarında etkili oyunculardan biri olan Samsung Galaxy S4’ün tanıtılması geçen haftanın öne çıkan çıkan haberleri arasındaydı.

Türkiye internet sektörü açısından önemli bir yere sahip olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) paylaştığı verilere göre Türkiye’deki internet abone sayısı 20 milyon sınırını geçmiş durumda. Bu rakamda özellikle fiber abone sayısının 2012 yılını rekor büyüme oranıyla kapatması dikkat çeken noktalar arasında.

Kıran kırana rekabetin sürdüğü akıllı telefon pazarındaki en önemli oyunculardan biri olan Samsung, Galaxy S4’ü New York Times Square’deki büyük bir lansmanla tanıttı. Donanım kadar yazılım özelliklerinin öne çıktığı cihaz, Nisan ayında piyasaya sürülecek.

Öte yandan Bankalararası Kart Merkezi, internetten yapılan kartlı ödemeler verilerinde önemli bir hamleye imza attı. Yayınladığı Şubat ayı verilerinde internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerden sigorta harcamaları çıkarıldı. Söz konusu hamleden sonra internetten yapılan kartlı ödemelerin toplam tutarında düşüş gözlemlendi.

Bu ve bundan daha fazla haber için aşağıdaki başlıklara göz atmanızı öneriyoruz. İşte geçen haftanın öne çıkan haberleri…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. Murat dedi ki:

  Uyarılmanıza karşın şu başlıktaki hatayı düzeltmiyorsunuz.

  YANLIŞ
  “Kaçırmamanız gereken geçen haftanın en önemli 10 haberi” gibi saçma bir cümle olamaz.

  DOĞRU
  “Geçen haftanın kaçırılmaması gereken en önemli 10 haberi.”

  Biz hatamızın düzeltilmesini sevmiyoruz, bildiğimizi okuruz mu demek oluyor acaba bu?

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Bu konuyu kendi aramızda da tartıştık. Başlıktaki durumu hata olarak görmüyoruz, tanımlanan “geçen haftanın” en önemli 10 haberi.

   Hatamızın düzeltilmesiyle ilgili bir problemimiz yok, ancak bazen bildiğimizi okumak isteyebiliyoruz.

   1. Murat dedi ki:

    Ali Bey istediğiniz şeyi istediğiniz şekilde yazmakta özgürsünüz tabii ki. Ama hata olarak görmüyoruz deme hakkınız yok maalesef. Türkçenin kuralları vardır ve bu kurallara uymayan unsurlar yanlış diye adlandırılır. Kafanıza göre kural uyduramazsınız. Attığınız başlığın kuruluşu yanlıştır, siz bu yanlışı bile bile bu başlığı atabilirsiniz, kimse birşey diyemez ama hata olup olmadı kişisel görüşlere göre değişmez. Başlık, çok açık bir şekilde yanlıştır. Aranızda bu yanlış görebilecek -işi Türkçe ile yazmak olan- yazarlarınız yoksa yazarların dil bilgisi dersleri alması gerekir. Uzun süredir takip ediyorum ve sadece başlıklarda değil metinlerde de çokça yanlış var. Hatta bunları düzelterek size göndermeyi ve elimden geldiğince yardımcı olmayı planlıyordum. Ama sizlerin bu “en iyi ben bilirim” tavrınız hiç hoşuma gitmedi. Tavrınız karşısında şöyle bir cümle bile bekliyorum sizden: Çok da umrumuzdaydı, ister gönder ister gönderme. Maalesef bu cümleyi söyleyebilecek insanlarmışsınız gibi bir izlenim bıraktınız.

   2. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Sadece doğrusu budur yanlışı budur diyerek açıklama yapıyorsunuz. Gerçek kaynaklardan iddianızı doğrulamanız gerekiyor. Burada ortaya koyduğunuz bir gerçek yok. Benim yaptığım yoruma yorum yaparak sizin dediğiniz değil benimkisi doğru diyorsunuz, hatayı açıklamıyorsunuz. iddianızı detaylandırırsanız tekrar değerlendirelim.

    Okuyucularımız çok yanlışımızı düzeltti hiçbirinden gocunmadık bundan da gocunmayız. Ancak iddianızı ispatlamanız gerekiyor. Ben sizin yapmaya çalıştığınız açıklamayı anlıyorum ancak burada bizim yaptığımız şekilde de başlığın kullanılabileceğini söylüyorum. Bu tip cümlelerde %100 doğru-yanlış olmadığını düşünüyorum.

  2. Mert Ak dedi ki:

   Murat beyin dediği daha doğru bence de.

 2. Faruk Üstün dedi ki:

  Murat beyin elestiri uslubunu dogru bulmamakla birlikte, Sizin yanitiniz tarziniz hic dogru degil Ali bey.

  Bu arada Murat bey yorumunda hakli, mesele “Kacirilmamasi Gereken” ifadesinin nereyi isaret ettigidir. Dizin basliginizda gecen haftayi tanimliyor halbuki Haberleri tanimlamali.

  Milyonlarin takip ettigi profesyonel bir ekibin bu tarz basit yanlislar yapmamasi gerekir diye dusunuyorum.

 3. erkan dedi ki:

  Tartisilmasi gereken onlarca konu varken baslik mi sorun oldu?

 4. Selim Oz dedi ki:

  Gerekirse tartisilmali…
  Bu isi profesyonel yapiyorsaniz boyle hatalar kabul edilemez. Ama site yoneticileri egolari ugruna Turkceyi yanlis kullanmayi inatla tercih ediyorlar.

  Profesyonellik !

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Konunun egoyla alakası olsaydı burada tartışılmasına fırsat vermezdik. Bu şekilde bizim anlatmak istediğimizi daha net açıklıyor. Ayrıca bir metin içerisindeki cümleden bahsetmiyoruz, bir başlıktan bahsediyoruz. Başlıklarda bu çeşit yer değiştirmeler yapılabilir. Biz TDK’ya tam uyumlu olacaz diye kasmıyoruz öyle bir iddiamız amacımız yok.

 5. Ahmet Can Şit dedi ki:

  Yazıyı yazan ve başlığı atan kişi ben olduğum için araya girmek istiyorum. Başlıktaki gizli özne zamana karşı edilgen olduğu için doğru tamlama sıralamalarından biri bu şekildedir. Yani kaçırılmaması gerekenler geçen haftanın haberleridir. Altuğ’nun da dediği gibi ekip olarak kendi içimizde konuştuk, tartıştık. Doğru başlıklardan birinin bu olduğuna karar verdik. İlginiz için teşekkür ediyorum.

  1. Aydan Karlı Toros dedi ki:

   Webrazzi ekibi hepiniz Türkçe’den kaldınız 🙂

Bir Yorum Yazın