Trend.ly Dünyanın Trendlerini Belirlemek İstiyor
Röportaj

Trend.ly Dünyanın Trendlerini Belirlemek İstiyor

Geçtiğimiz günlerde yayına giren Trend.ly, son derece basit ara birimi ile kullanıcıların oylarıyla dünyanın trendleri hakkında söz sahibi olma ve değişen eğilimleri görme imkanı sunuyor.

Trend.ly projesinin arkasında Fizy.com'un kurucusu Ercan Yaris ve internet sektörünün tecrübeli isimlerinden Okyar Özlüpınar yer alıyor. Ercan Yaris'in sahip olduğu CSR ile Okyar Özlüpınar ve Onur Akagündüz'ün sahip olduğu İKİO girişiminin ortaklığı olarak hayata geçen Trend.ly kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu yeni projeyi daha yakından tanımak için Ercan Yaris'e Trend.ly'yi sorduk.

Ümit Öncel: Öncelikle tebrikler ve yeni projeniz hayırlı olsun. Bize Trend.ly'yi biraz tanıtır mısınız?

Ercan Yaris: Trend.ly dünyadaki tüm trendleri takip edebileceğiniz, beraberinde trendleri kendi oylarınızla belirleyebileceğiniz bağımsız ve uluslararası bir Türk girişimidir.

ÜÖ: Trend.ly nasıl doğdu? Fikir nereden çıktı?

EY: Evde Playstation oynuyorduk; "Abi Trend.ly diye bi domain var ne yapalım" diye başlayan sohbet bu hale geliverdi, biz de anlamadık :)

ÜÖ: Trend.ly'nin özellikle ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir hedef kitlesi var mı?

EY: Tüm dünyadaki internet kullanıcıları! Çünkü herkesin görüşüne hitap eden bir başlık zamanla oluşacak.

ÜÖ: Trend.ly çok kısa süre önce yayına başladı. Belki henüz çok erken ama ilk tepkileri değerlendirme imkanınız oldu mu?

EY: Belli başlı sosyal ağ sitelerinde yazdığına göre insanlar üzerinde bir çeşit hastalık yaratıyormuş :) Hep beraber göreceğiz.

ÜÖ: Şu anda Trend.ly'de özellikle öne çıkan karşılaştırmalar dikkatinizi çekti mi? Kullanıcıların özellikle ağırlık verdiği konular var mı?

EY: Gündem dolayısı ile İsrail ile ilgili başlıklar ve Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda oynayan sporcular ile ilgili karşılaştırmalar ilk günlerde dikkat çekti. Bununla beraber dünyada her zaman rekabet açısından ilgi çeken marka, kişi ve kurumlar (ör: Fenerbahçe vs. Galatasaray, Apple vs. Microsoft)  popüler başlıklar arasında ön plana çıkmaktadır.

ÜÖ: Yine değerlendirmek için belki henüz erken olabilir ama kullanıcıların site üzerindeki karşılaştırmalarını Facebook ve Twitter'da paylaşma oranları tahmin ettiğiniz düzeyde mi? Kullanıcılar şu aşamada karşılaştırmaları paylaşma mı yoksa kendilerine saklama eğilimi mi gösteriyorlar?

EY: Öncelikle belirtmek isteriz ki sosyal ağlarda sistemin kullanımını arttıracağını düşündüğümüz Facebok, Twitter, Friendfeed vb uygulamalar henüz yapım aşamasında ve çok kısa bir süre sonra hayata geçecek. Şu an için mevcut olan "paylaş" fonksiyonunun bile oldukça fazla kullanıldığını göz önüne alırsak, bu uygulamalar hayata geçtiğinde sahip olacağımız verinin büyüklüğü ve değeri oldukça fazla olacak.

ÜÖ: Bir süredir özellikle Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin gizlilik politikaları çok eleştiriliyor. Bu nedenle genel olarak kullanıcıların gizlilik konusunda özel bir hassasiyeti oluştu. Trend.ly ve gizlilik konusunda neler söylemek istersiniz?

EY: Herhangi bir şekilde sitede oluşan verilerin satılması veya üçüncü parti şirketlere pazarlanması söz konusu dahi değildir. Bu konuda avukatlarımız tarafından hazırlanmakta olan gizlilik metnini kısa bir süre sonra sitede bulabileceksiniz. Bununla beraber sizler de fark etmişsinizdir ki Trend.ly'de oy verme işlemi için üye olmaya gerek bile yoktur. Üye olmak istendiğinde ise isim ve e-posta adresi haricinde hiç bir bilgi istenmemektedir. Bu şartlar altında Facebook'un işlediği iddia edilen kişilik hakları ihlali ile Trend.ly'de oluşan verileri benzetmek biraz ütopik olacaktır.

ÜÖ: Trend.ly'nin şu anki yapısında planladığınız değişiklikler, yenilikler var mı? Varsa bunları nasıl bir takvim içerisinde hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?

EY: İlerleyen günlerde, Trend.ly'nin kullanımı arttıkça, daha özgür ve daha köklü özellikler ekleyebileceğiz. Bunları zaman takvimimizde çıkarttık ve yol haritamızı çizdik. Ancak bu ek özellikleri şirket gizliliği olarak görüyoruz ve şu aşamada ne yazık ki paylaşamıyoruz.

ÜÖ: Son olarak en çok merak edilen konulardan biri; Trend.ly'nin gelir modeli nasıl olacak?

EY: Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil, gelecekte ismini çok fazla duyacağınız uluslararası bir araştırma şirketinin ilk adımıdır. Gelir modelimiz elbette var ancak bunu şu aşamada henüz sadece biz biliyoruz, kimseyle paylaşmamaya özen gösteriyoruz. İlerleyen günlerde hep birlikte görebileceksiniz :)

Yorumlar (12)
 1. Gelir modelinin gizli kalması herkesi bir düşünceye iteceği için ortaya çıkan fikirler planlanandan daha iyi olabilir.

 2. Alaettin Ayar Alaettin Ayar

  Bu söz ile, [alıntı]Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil[/alıntı] bu sayfa, [link http://trend.ly/ads[/link] bir tezat oluşturmuyor mu?

  Bir de Facebook paylaşımı yapıldığında ne karşılaştırılanlarla ilgili ne de siteyle ilgili herhangi bir resim çıkıyor. Resim iyidir, ilgi çeker diyorum kendimce.

 3. Tuğca Eker Tuğca Eker

  "Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil, gelecekte ismini çok fazla duyacağınız uluslararası bir araştırma şirketinin ilk adımıdır."

  Umarım hedefledikleri konuma getirebilirler projelerini.

  Aynı mantıkla çalışan, girdiğiniz iki kelimeyi twitter'da ki girdi sayısıa göre karşılaştıran bir uygulama vardı? Var mı adını hatırlayan?

 4. anlaşılan girişim fizy tarafından yapılmış gerek tasarım gerekse ercan bey bunu doğruluyor,kendini geliştirirse yer tutacak bir oluşum gibi duruyor

 5. Utku Çakır Utku Çakır

  “Trend.ly reklam üzerinden para kazanmayı hedefleyen bir mecra değil, gelecekte ismini çok fazla duyacağınız uluslararası bir araştırma şirketinin ilk adımıdır.”

  Çok enteresan :) Play Station oynarken domain boşta kalmasın diye ortaya çıkan bir fikirden GELECEK planlaması yapıyorlar. Biz bu kadar cesur olamadık.

 6. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Böyle basit fikirlerle oluşan pratik siteleri seviyorum ya! tebrikler..

 7. Yedincisenol Yedincisenol

  Siteyi ilk gördüğümde başka bi'şey bulamamış fizy konseptini araklamışlar diye düşünmüştüm. :) Anlaşılan fizy ekibi bu tasarımın getirdiği etkiyi burda da kullanmayı düşünmüşler. Başarılar diliyorum.

 8. Güzel pratik kullanışlı bir site olmuş. 2den daha fazla seçenek oluşturulabilecek anket imkanları sunulmalıdır. Şayet evet-hayır niteliği taşıyor iki seçenek. Bu da "uluslararası bir araştırma şirketinin" anketlerinde az güvenilirlik teşkil eder.

  Başarılar.

 9. Okyar Ozlupinar Okyar Ozlupinar

  merhaba arkadaslar,

  oncelikle hepinize trend.ly 'ye olan ilginizden dolayi tesekkur ederiz.

  sizlerin de farkedecegi gibi trend.ly henuz beta asamasinda ve katetmesi gereken cok yol var onunde. bu sure zarfinda sizlerin de degerli gorusleri ve fikirleri ile sitemiz uluslararasi platformdaki buyuk oyunculardan biri olma yolunda emin adimlarla ilerliyor ve gelisiyor olacak.

  kisaca sorulariniza ve elestrilerinize deginmek gerekirsek;

  en cok dikkat ceken konu reklam konusu,

  Alaettin Ayar Bey'in de degindigi gibi elbetteki trend.ly "ads" sayfasindan da anlasilacagi gibi reklam alacaktir, ancak gelir modeli reklam uzerine kurulmamistir. Su an icin cok erken oldugu icin fikirlerimizi malesef sizlerle bu ortamda paylasamiyoruz ama emin olabilirsiniz ki dogru zaman geldiginde yine webrazzi uzerinden sizlere detaylari acikliyor olacagiz.

  resimler ile basliklarin gorselestirilmesi konusu ise bizlerinde aklinda olan maddelerden birisidir ancak bunun icin dogru teknolojiyi gelistirmeye calisiyoruz. bu sebeple bir sure daha bu sekilde hizmet vermek durumundayiz.

  anketlerin daha detayli ve coktan secmeli olmasi ile ilgili yorumlariniza kesinlikle hak veriyoruz ancak ilk asamada amacimiz sadeligi korumak ve 2li karsilastirmalar ile trendleri belirlemek.

  ilginiz ve degerli fikirleriniz icin tekrardan tesekkur ederiz.

  saygilarimizla

  trend.ly

  1. Biz böyle cümleler hiç kuramadık. Bir türlü şöyle elimizden tutan abilerimiz olmadı.

 10. M. Görkem Gülcan M. Görkem Gülcan

  Güzel bir girişim beta sonrasında referans gösterebileceğimiz yüksek sayıda katılımlı bir siteye dönüşür umarım.

  Uluslararası araştırma şirketi gibi bir hedef konuyorsa sonuçları demografik (yaş, cinsiyet, coğrafya) olarak verebilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  1. maalesef site kapanmış demekki gerekn ilgiyi göremedi :S