Facebook 2010'da Kasasına 1 Milyar Dolar Koyabilir

Facebook 2010'da Kasasına 1 Milyar Dolar Koyabilir

Son istatisiklerde 400 Milyon'un üzerinde aktif kullanıcısı olduğunu gösteren Facebook'un 2009 gelişiminin ardından finansal bir kazanç tahmini çıkarıldı. Facebook dünyasını derinlemesine inceleyen InsideFacebook'un tahminlerine göre Facebook bu yıl 1 Milyar dolar geliri aşacak.

Wall Street Journal'ın 7.6 milyar dolar değerinde gördüğü ve 2010 gelirlerini 710 milyon dolar olarak tahmin ettiği Facebook, mali hesaplarını dışarı açmıyor. InsideFacebook ise reklamlar, markalar ve Microsoft üzerinden gelen gelirlerin bir toplamı olarak Facebook'un 2010 yılı gelirini 1-1.1 Milyar dolar olarak görüyor.

Facebook'un 2009 gelirlerini duyumlara dayanarak 550 Milyon dolar, kendi tahminine göre de 650 Milyon dolar olarak açıklayan şirketin 2010 yılı için milyar dolar barajını aşmış olması bazı nedenler göz önüne alındığında kabul edilebiliyor.

Bunların başında da Facebook kredilerinin kullanımında uygulama geliştiricilerden alınan payın %30'a çıkarılması geliyor. Bu da Apple'ın App Store ortaklığıyla aynı anlama geliyor. Diğer yandan yenilenen yüzü ve gelişen reklam algoritmalarıyla Facebook'un gelirlerinin artması kaçınılmaz görülüyor.

Hızla 400 Milyon kullanıcıya ulaşan Facebook'un gelişen popülasyonu ve yükselen online oyun pazarının etkisi de Facebook'un mali tablosu için önemli bir etken olacak. Çalışanlarının sayısını ve marka ilişkilerini kuvvetlendiren Facebook geçtiğimiz ay Amerika'da 5 Milyonluk bir artışla üye sayısını 108 Milyondan 113 Milyona çıkardı. Şubat ayındaki büyümesini Almanya, Hindistan, Endonezya ve Meksika'da iki basamaklı sayıya ulaştıran Facebook, Türkiye'de ise %4,6 büyümeyle 19,4 Milyon kişiye ulaşmış.

Büyük oranda erişilemez olsa da Facebook sınırlarını Çin'de de genişletmeye devam ediyor. Özellikle çiftçilik oyunlarına ilgi gösteren (galiba pirinç sevdiklerinden :)) Çinliler, uygulama geliştirme anlamında da batıya doğru açılım yapmaya devam ediyormuş.

Finansal olarak bir çok eski ve güçlü markayı gerisinde bırakan Facebook, bir gün Çin'in popülasyonunu yakalar mı, doğrusu çok merak ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.