Blog Yazmak İsteyenlere 10 Önemli İpucu

Bugün bir blog sahibi olmak artık çok kolay. Ücretsiz yazılımlar ve internet üzerinde bulabileceğiniz sayısız kaynak ile blogunuzu dakikalar içerisinde kurup hayata geçirebilirsiniz.

Fakat asıl iş bundan sonra başlıyor. Blogunuzu eğer sadece kendiniz için yazmıyor ve insanların takip etmesini istiyorsanız, elinizdeki en önemli araç içeriğiniz olacaktır. İster tek kişilik dev bir kadroya, ister çok yazarlı bir yapıya sahip olsun blogunuzun içeriğine gerekli önemi vermezseniz bir süre sonra ziyaretçi istatistiklerine bakmak kendi kendinize konuşuyormuş hissine kapılmanıza yol açabilir.

Özellikle yeni başlayan ve orta seviye blog yazarlarının işine yarayacağını düşündüğümüz, içerikle ilgili 10 önemli ipucunu bir araya getirdik.

1- Kimin için yazıyorsunuz?

Eğer hedef kitlenizi tanımlayamazsanız, onlarla iletişim kuramazsınız. Yazdıklarınızı okumalarını istiyorsanız hedef kitlenizin kimler olduğunu, ne sevip ne sevmediklerini, ne yiyip ne içtiklerini anlamaya çalışmak zorundasınız.

Başlangıçta hedef kitlenizle ilgili ön görüleriniz %100 başarılı tahminler olmayabilir. Hiç hedeflemediğiniz kullanıcı profillerine rastlayıp, “bunlar da kim?” dediğiniz ziyaretçilerle karşılaşacak olursanız panik olmaya gerek yok. Bu durum son derece doğal…

Hazırladığınız içerik sizin başlangıçta hedeflediğinizden farklı bir kitlenin ilgisini çekebilir. Örneğin siz grafik profesyonellerine hitap etmeyi planlarken, grafiğe meraklı ama yeni başlayan kullanıcılar sitenizi daha faydalı bulabilirler. Bu gibi durumlarda, ziyaretçilerinizi değil en başta tanımladığınız hedef kitlenizi gözden geçirmekte fayda var.

Bu arada eğer bu maddenin sorusuna “kendim için yazıyorum” yanıtını verdiyseniz, size 20 dakika kazandıralım; doğrudan 10. maddeye geçebilirsiniz :)

2- Alıntı yapın, kopyala-yapıştır asla

Özellikle yazmaya yeni başladıysanız, kısa süre sonra bunun sandığınız kadar kolay bir iş olmadığını farkedeceksiniz. İlk zamanlarda günde birkaç kez yeni yazı yayınlarken, haftada birkaç keze, oradan da ayda bir iki yazıya düşüp paniğe kapılabilirsiniz.

Bu durumda çoğu kez blog boş kalmasın, yayınlanan yazıların arasında çok uzun süre olmasın niyetiyle kolay yoldan içerik elde etmek akla gelir. Bir süre sonra kendinizi her gün başka blogların veya yayınların içeriğini kopyalarken bulabilirsiniz. Bu blogunuzun sonu anlamına gelir. Çünkü okurlarınız için bu yazıların orjinal kaynağına ulaşmak ve özgün içerikleri kaynağından takip etmek hiç de zor değil.

Diğer yandan alıntı yapmak konusunda durum çok daha farklı. Siz kendi özgün içeriğinizi üretirken, konuyla ilgili bilgilendirici veya eğlenceli alıntılar yapıp, bir de bunu yaparken kaynak gösterirseniz sadece içeriğinizi zenginleştirmekle kalmaz, okuyucularınıza aynı konuyu başka yerde bir arada bulamayacakları farklı perspektiflerden aktarma şansına ulaşırsınız.

3- Samimi ve mümkünse eğlenceli yazın

Eğer yazdığınız konu çok fazla teknik değilse, yazı dilinizi samimi ve eğlenceli hale getirmeye çalışın. Konu uygun olduğu sürece herkes her konuyu biraz daha sıcak ve eğlenceli bir halde okumaktan memnun olur.

Eğer espri yeteneğinize güveniyorsanız, yazı içine (abartmadan) ufak espriler serpiştirmeye çalışın.

Diğer yandan bunun oldukça riskli olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Eğer doğru dozu tutturamazsanız yazılarınız okurlar tarafından fazla “sulu” bulunabilir. Esprilerinize yakın arkadaşlarınız çok gülüyor olabilir ama sözlü esprilerdeki lezzeti yazıya aktarmak her zaman kolay değildir.

4- Konuya değer katın

Haber odaklı yayınlar için bir haberi ilk aktaran olmak yani “breaking news” hayati önem taşır ama bu tip haberler üretmek herkes için kolay, hatta mümkün olmayabilir. Profesyonel yayınların bu tarzda haberler yayınlama imkanı ve potansiyeli çok daha fazla olduğu için onlarla bu konuda yarışmak, özellikle yeni başlayan bloglar için mümkün değil.

En iyisi kendi blogunuzda aktarmaya uygun olduğuna inandığınız son dakika haberlerini kaynak göstererek, alıntı olarak kullanmak. Fakat burada ikinci maddedeki kopyala-yapıştır tuzağına düşmemek için bu habere kendi yorumunuzu ekleyerek değer katmanız en mantıklısı olacaktır.

Okurların çok büyük kısmı o haberi zaten ilk yayınlayan kaynağından okuyacaklardır. Aynı haberi sizin blogunuzda tekrar okumaları için tek geçerli sebep sizin başka yerde bulunamayacak özgün yorumunuzu eklemeniz olacaktır.

5- Uzmanlık alanınızı netleştirin

Aklınıza gelebilecek her konuya ait yatay olarak içerik üreten en az 10 farklı blog veya yayın bulabilirsiniz. Eğer uzun zamandır hayatta olan bu yayınlarla rekabet edecek potansiyeliniz yoksa, kenarda kalmamak için en iyi tercihinizi içeriği daha dar bir alanda sınırlamak olacaktır.

Örneğin size rahatlıkla şu an için teknoloji konusunda genel içeriğe sahip bir bloga daha gerek olmadığını söyleyebilirim. Eğer bir şekilde çok ciddi anlamda fark yaratamayacaksanız genel olarak teknolojiyi ele almak yerine, örneğin sadece cep telefonlarına odaklanın. Cep telefonları ile konuyu daralttınız ama bu da yeterli olmayabilir. O zaman sadece akıllı telefonlar veya sadece mobil işletim sistemleri üzerine yazın.

Ne kadar çok şeyden bahsetmeye çalışırsanız, içeriğiniz o kadar yüzeysel hale gelecek ve ciddiye alınma ihtimali de o kadar azalacaktır. Ama siz konuyu daralttıkça hem rekabetin daha az olduğu kanallarda varlığınızı sürdürebilir, hem de sınırlı kaynağınızı, vaktinizi daha rahat uzmanlaşabileceğiniz bir alana odaklayarak, okuyucularınız için daha doyurucu içerikler üretebilirsiniz.

6- Okuyucuya saygı gösterin – 1

Eğer blogunuzu önemsiyorsanız, okuyucularınızı da önemsemelisiniz. Elinizden geldiği kadar sık içerik üretmeye çalışın. Eğer haftalarca yazamıyorsanız, haftada en azından bir kez yazabilecek duruma gelmeye çalışın. Haftada en az 1 özgün içerek duruma gelene kadar blogunuzun pek ciddiye alınmayabileceğini göz önünde tutmalısınız. Ne kadar sık içerik sağlarsanız, blogunuzun o kadar değer kazanacağını unutmayın.

Hızlı başlayıp, yolda ivme kaybeden bloglar okuyucularını da kaybeder. Ve kazanılması en zor okuyucu bir kez kaybedilmiş olandır.

7- Okuyucuya saygı gösterin – 2

Okuyucunuz asla şişirme olarak nitelendirilen bir yazıyı hak etmiyor. Sakın ama sakın kolaya kaçarak, onlara kötü içerik sunmayın ve kulaktan kulağa pazarlamayı asla hafife almayın. İyi bir içeriğin ulaştığı bir kişi size 10 yeni okuyucu kazandırabilir. Diğer yandan kötü bir içerik yüzünden kaybettiğiniz okuyucuyu tekrar geri kazanmak sandığınızdan çok daha zor olabilir.

Eğer yoğun bir şekilde Twitter kullanıyorsanız burada anlatmaya çalıştığımızı daha iyi anlayacaksınız. Twitter aslında, bir tweet’den sonra bir anda takipçilerin nasıl bir anda azalabildiği gerçeğini ve kaliteli içerik üretmenin ne kadar önemli olduğunu pek çok kişiye en kolay yoldan öğretti.

8- Sinirlerinize hakim olmayı öğrenin

İnternetin bugün ulaştığı noktanın en büyük avantajlarından biri de insanların en pratik şekilde birbirleri ile etkileşime girebilme imkanı. Artık her hangi bir konuya yorum yapmak çok kolay. Her blog yazarının istediği şey, yazısına daha çok yorum yapılmasıdır.

Fakat her yorum beklediğiniz tarzda olmayabilir. Ne yazık ki internet, bazı kullanıcıların içlerindeki muhalif hisleri çok kolay bir şekilde ortaya dökmelerine de yardımcı oluyor. Yapıcı olmaktan uzak, ağır eleştiri ve hatta hakaret içeren yorumların sayısı ne yazık ki hiç de az değil.

Eğer blogunuza önem veriyor ve yakından ilgileniyorsanız, muhtemelen siz de bu tip moral bozucu yorumlarla karşılaşacaksınız. Bu tip durumlarda en sık tekrarlanan hata, bu tip yorumlara aynı tarzda yanıtlar vermektir. O yorumu yapan kişi belki konuyu ertesi gün unutacak, siz de 3 gün sonra anımsamayacaksınız bile. Ama internetin hafızası hepimizden daha keskin ve o gereksiz yoruma verdiğiniz gereksiz yanıt internette varlığını çok uzun süre koruyacak.

Bu tip durumlarda en güzeli konuyla ilgisiz, yapıcı olmaktan uzak yorumları görmezden gelmektir. Siz yanıt verdikçe o konu uzayacağı ve bir anda çığırından çıkabileceği için kendinize hakim olmayı öğrenmelisiniz. Eğer yorum gerçekten haksızsa, zaten diğer okurlar müdahale ederler. Eğer onlar da etmiyor ve hatta söz konusu yorumu destekliyorlarsa belki de yorumda bahsedilen konu, sizin geliştirmeniz gereken bir şeyleri gösteriyor olabilir.

Özetle sinirlerinize hakim olun ve yorumların hepsine kulak verirken gereksiz tartışmalardan uzak ama sizin için değerli olabilecek fikirlere yakın durmaya çalışın.

9- Hepiniz bu blog, bu blog hepiniz için

İş yaşamı, özel hayat derken bazen haftada 1 tek yazı yazmak bile zor olabilir. Neyse ki bu işi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Son zamanlarda Türkiye’de çok yazarlı bloglar da ciddi bir artış var. Bu moda olduğu için değil, aynı konuda fikirlerini paylaşmak isteyen insanların bir araya gelmesinin ortaya daha güçlü bir blog ortaya çıkartabildiğinin fark edilmesinden kaynaklanıyor. Çok yazarlı bloglarda hem daha zengin bir içerik elde etmek, hem de benzer konuları farklı bakış açılarıyla aktarabilmek açısından önem taşıyorlar.

Eğer blog konunuz sizin özel ilgi alanınızsa, muhtemelen çevrenizde aynı konuya ilgi duyan başkaları da vardır. Onların da bloga katkıda bulunmasını sağlayabilirseniz, ortaya okurlar için takip etmesi daha keyifli ve daha bilgilendirici bir yayın çıkacaktır.

Eğer imkanınız varsa veya blogunuz maddi bir değer üretiyorsa bu konuda profesyonellerden de yardım alabilirsiz. Ücretli içerik üretenlerin yazıları genellikle daha kaliteli ve profesyonel olacaktır. Blog’unuza yatırım yapma imkanınız varsa, doğru yönetim ile bu yatırımın maddi ve manevi karşılığını almanız sandığınız kadar zor değil.

10- Yazarken Eğlenin

İster sadece kendiniz için yazın, isterseniz büyük hedefleri olan sektörel olarak söz sahibi olmasını hedeflediğiniz bir bloga sahip olun; yazarken eğlenmek zorundasınız. Eğer yazarken eğlenmiyorsanız belki de yapmanız gereken şey bir blog yazmak/yürütmek değildir.

Eğer çok şanslı değilseniz özellikle başlangıçta ve büyük ihtimalle uzun süre bu işten çok ciddi bir gelir elde edemeyeceksiniz. O seviyeye ulaşacağınızın da garantisi yok. Ama kesinlikle denemeye değer ve denerken size devam etme gücü verecek tek şey yaptığınız işten keyif alıyor olmanız.

Yazı okuyucu ile aranızda tek taraflı bir köprüye benzer ve siz keyif alıyorsanız bu his okuyucuya da mutlaka yansıyacaktır. İşin kötü yanı zoraki yazıyorsanız bu his de ulaşacak ve siz keyif almadığınızda okuyucular da keyif almayacak.

Mutlaka aramızda çok tecrübeli blog yazarları da var ve yukarıda saymaya çalıştığımız noktalar önemli olmakla beraber, her şey bunlarla sınırlı değil. Eğer siz de yorumlarda bu konuyla ilgili tecrübelerinizi, fikirleriniz paylaşırsanız özellikle yeni blog yazarları için ortaya daha faydalı bir kaynak çıkartılmasına katkıda bulunabilirsiniz…

E-Posta Listemize Katılın

Yorumlar (33)

 1. Murat |

  Yeni yazarların böylesine tecrubeli bir yazardan kaliteli ipuçları alabilmesi çok güzel. Çok teşekkürler :)

  Cevapla
 2. Forex |

  Keyifle okudum. :) Teşekkürler..

  Cevapla
 3. Batuhan |

  İpucularına uymaya deneyeceğim.

  Cevapla
 4. Metin |

  Cok faydali bir yazi olmus elinize saglik, genelde yeni baslayanlar sabirli olmuyor, zamanla hevesler kaciyor en onemli konu be bence.

  Cevapla
 5. Kerem Taşpınar |

  bende asp.net ile kendim tasarladığım ve kendi kodladığım blogumu burda tanıtmak istiyorum. Henüz yeni 1 hafta oldu herhalde. Sitemde asp.net ile kendi derslerimi, makalelerimi, yazılarımı paylaşıyorum. tdizayn . net eğer reklam olursa silin sorun değil. Teşekkürler.

  Cevapla
 6. Admin |

  Ya wordpress de türkce sorunu var blogger denedim cok karisikk blogcuyu hic denemedim siz neyi önerirsiniz adresim suanki http://www.arastirdikca.tk

  Cevapla
  • alialtugkoca |

   ilk aşamada WordPress.com'u öneririz. daha sonrasında biraz daha bilgi sahibi olduğunuzda bir domain ve hosting satın alarak kendi wordpress'inizi yüklemenizi tavsiye ederiz.

   Cevapla
 7. Özkan |

  2- Alıntı yapın, kopyala-yapıştır asla
  10- Yazarken Eğlenin

  Özellikle bu iki maddeyi çok önemsedim. Bu ikisine dikkat ettiğimizde başarı gelecektir.

  Cevapla
 8. sinan |

  Olabildiğince doğal yazıyorum,mutlaka bana geri dönüşü oluyor :)

  Cevapla
 9. oguzhan |

  güzel bir yazı çok faydalı

  Cevapla
 10. teoman |

  Bir cok blog hizmetinin bedava olmasi her yerin cop bloglarla dolmasina neden oldu. Bu yazi ucuz dusunen blogculara birseyler ifade eder umarim.

  Cevapla
 11. veli akçakaya |

  Selam,

  çok güzel bir yazı olmuş. Bugün gerçekten çok fazla güncel olmayan, bir hevesle kurulmuş bloglar var. Blog yazmaya başlayacaklara faydalı bir yazı olmuş.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 12. Ziyaretçi |

  Merhaba, yazınızı tesadüf eseri okudum. Çok yararlı buldum. WordPress tabanlı bir blogum var, ancak milliyet blog'da da yazmaya başladım. Kaynak göstererek bu yazınızı blogumda yayınlayabilir miyim? Teşekkürler

  Cevapla
 13. Adem Altan |

  Bende evcil hayvanlar ile ilgili blog tutmayı düşünüyorum ama bu biraz da zaman isteyen bir uğraş anladığım kadarıyla. İpuçları gerçekten güzel tespit edilmiş. Fakat unutulan bir ipucu var sanki ;)

  Sabır ve Google amcamızın bizi taraması için neler yapılması gerektiği. Bunun için naçizane fikrim bir yazınız varsa ve oraya link verirseniz daha yardımcı olur.

  Cevapla
 14. Melisa |

  Yazınız benim gibi blog yazmaya başlayanlar için çok faydalı teşekkürler. Ancak blogumun google da görünmesini nasıl sağlayabilrim? Sitemin kaydını üç hafta önce yaptım ancak maalesef gözükmüyor.ne yapmalıyım?

  Cevapla
 15. internetten para kazan |

  Yeni başlayanlar için güzel bir makale.Copy/Paste olayının blog yazarlığı ile alakalı olmadığı ve google arama motoru tarafından da hiç benimsenmediği bir gerçek.Makaledeki öğütler dikkate alındığında başarı kaçınılmaz olacaktır.

  Cevapla
 16. Metehan Türkdönmez |

  Bugün seo ve blog teknikleri sayesinde 5 günlük sitem istediğim kelimede ilk sayfada eminim bu bilgileri daha da çok yaymalı ve anlatmalıyız.Teşekkürler Blograzzi..

  Cevapla
 17. abdullah karaman |

  güzel yazı keyif aldım.

  Cevapla
 18. Heralde |

  Bu önerilere birazda kendiniz uysanız ve bu yazıya yaptığınız alıntı adresini verseydiniz keşke..

  Cevapla
 19. y-yilmaz |

  teşekkürler webrazzi, ilgiyle takip ediyorum sizi…

  Cevapla
 20. goomass |

  Bence de çok faydalı bilgilendirme olmuş. Umarım sürekli böyle paylaşımlar sürer.

  Cevapla
 21. fehime Korkmaz |

  Çok yararlandım .Elinize sağlık

  Cevapla
 22. Eray |

  Bende bugün bir blog açtım. Açıkçası bende bir hefes ettim yaklaşık olarak 1 yıldır da bu hevesimden hala vaz geçemedim ancak yukarda okuduklarım hevesime heves kattı diyebilirim.

  Özgünlük ve samimi olmak nedi nasıl olunur bunları hala kavrayamadım ve şu yazarken zevk alma işi…

  Teşekkürler gerçekten çok iyi bir bilgi kaynağı olmuş. Hele de bizim gibi yeni yetme yazarlar adına :)

  Cevapla
 23. Mahmut |

  Blog yazmak ve fikirlerini birieri ile paylaşmak tarifi imkansız bir şey. Bence kesinlikle insanarın ilgi duyduğu ve uzmanlık alanı olan bir konuda yazması en doğrusu ve en keyiflisi olacaktır. Diğer bir konuda kesinlikle istkrardır, yazarın herşeye rağmen yazıyor olması ve bunu süreki hale getirmesi başarıyıda beraberinde getirecektir. Sabır önemli….

  Cevapla
 24. ilhan karakaya |

  Merhaba oncelikle bastan sona okudum. Acemi bir yazarim ve yazdiklarinizi dikkate alacagim gercenten faydali ve guzel bir makale olmus. Hergun 1 yazi yaziyorum bloguma pr3 insallah pr degeri dusmeden devam ederim. Sabir gerektiren bir is mutlaka blog arkadaslari olmali diye dusunuyorum. :) Cok tesekkurler.

  Cevapla
 25. Akif Nuray |

  dili çok beğendim, örnek aldım, uyarılar çok değerli, katkı daveti de çok akıllıca, sürekli gelişime açık ortam . blog açmyı düşünüyorum .

  Cevapla
 26. Barbaros |

  Tavsiyeler çok güzel. Teşekkürler

  Cevapla
  • Kamil Karadeniz |

   Payaşım ve için teşekkürler. Tavsiyelerden bence en önemlisi yazarken gerçekten zevk almaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Sabırlı olmak ve sürekli olarak pozitif yönde değişime açık olmak

   Cevapla
 27. harun guclu |

  Merhabalar, çok bilgilendirici bir yazı yazmışsınız elinize ve kalvyenize sağlık. Ben özel bir kurumda ingilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. Ancak bir blog sevdasıdır başladı geçen sene. Bi şekilde başladım işte. tesadufen gzerken yazınızı buldum. Özellikle teknoloji bloguna ihtiyaç olmaması gibi ifadeniz dikkatimi çekti hoşuma gitti :) sanki bende bu yazınızı çok önceden okumuşum gibi özellikle üst segment telefonlardan bahsetmek istediğim bir blog açtım (açmışım) :) yani seviyorum çünkü.. mobil cihazlar teknolojik aletler falan.. Ancak insanız işte…! merakıma yenik düşüp başka alanlara da kaydım, bir blog daha açtım. http://www.englishturkiye.com :) burada da ingilizce eğitim süreciyle alakalı bilgilerimi paylaştım. Yazma sevdam daha kaç parçaya bölünür bilemem ama trendoloji blogumda ne istersem yazıyorum yani. Bir blogun yüzeysel ve kıyıda köşede kalması gibi bir ifade tartışılır elbette ama bir açıdan haklısınız da. Saygılar

  Cevapla
 28. İlhan Koray |

  çok teşekkürler aradığım ince detayları öğrenmiş oldum aday blogcuyum şimdilik

  Cevapla
 29. bira vintage |

  Emeğinize sağlık, güzel bilgiler. Ben de yeni blog açtım umarım beğenirsiniz. Bir göz atın :) http://www.biravintage.com

  Cevapla

Bir Cevap Yazın